Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: Χάνω λάδια...

Χάνω λάδια... 09/06/2017 10:19 #1

  • Το Άβαταρ του/της Yiotis Συντάκτης θέματος
  • Yiotis
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθέντα Likes 0
Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό...
Βέβαια επισκέφθηκα μεγάλο συνεργείο και επειδή ήθελα και κάτι μαζέματα (τακάκια, σινεμπλόκ, ντίζες κ.λπ.) έγινε διάγνωση μόνο από περιγραφής μου, του τύπου "99% φλάντζα μοτέρ είναι"..."Δηλαδή???" λέω....
"Δηλαδή" μου λέει "40 ευρώ η εργατοώρα συν Φ.Π.Α. υπολόγιζε τουλάχιστον 10 ώρες"...
Αυτό που χάνει δεν μου μυρίζει καθαρό λάδι... Μίξη είναι και προφανώς κάπου πριν το καρμπυρατέρ...
Τί κάνουμε τώρα ρε παιδιά???

imageshack.com/i/pohUuE20j

imageshack.com/i/pnA0lN89j

imageshack.com/i/pnAGb94yj

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χάνω λάδια... 09/06/2017 12:43 #2

Ελεος με αυτες τις τιμες.Αρχικα κανε ενα καλο πλυσιμο στο μοτερ να δουμε απο που θα εχει διαρροη.Το πλυσιμο να γινει με πετρελαιο και πινελο και μετα καλο σκουπισμα.Φλατζα μοτερ μαλλον εννοει τη φλατζα που ενωνει τα δυο κομματια του μοτερ.Απο τις φωτο βλεπω οτι το προβλημα ειναι αλλου,στο καρμπυρατερ.Οπως και να εχει μην ξαναπας στον συγκεκριμενο μαστορα,ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ακριβος.
Γουσταρω φαση.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Yiotis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χάνω λάδια... 09/06/2017 12:45 #3

Επισης βγαλε το καπακι του καρμπυρατερ και καθαρισε σχολαστικα και εκει μεσα.
Γουσταρω φαση.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Yiotis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χάνω λάδια... 09/06/2017 13:03 #4

Ωραίος ο μάστορας!!!!
Κατευθείαν φλάντζα μοτέρ.... ::goood:

Μη κάνεις τίποτα φίλε.
Οι 11 βεσπες στις 10 που θα δεις, τρέχουν από το καρμπ βενζινολαδα.
Δεν είναι τίποτα!!!!

Εγώ το χτυπάω λίγο με πίεση νερού εκεί (φώτο 3) και καθαρίζει αμέσως...
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, Spiros P200E, Yiotis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χάνω λάδια... 09/06/2017 15:22 #5

Εχει μεγαλουτσικη διαρροη,δεν ειναι για να το αφηνει ετσι μην τον καθησυχαζεις.
Γουσταρω φαση.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": mikeK, Yiotis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by panos.

Χάνω λάδια... 09/06/2017 16:25 #6

Φιλε εγω δεν βλεπω καμιά απολύτως διαρροή (τουλαχιστον σε αυτες τις φωτο)... Εγω αυτο που βλέπω ειναι το κλασικό "ιδρωμα" που εχουν ολα τα δίχρονα που κυκλοφορανε καθημερινά και κάνουν καποια χλμ...
Ειναι απίθανο, μοτερ px τετοιας χρονολογίας που ειναι μαμα να παρουσιασει τετοιο προβλημα απο το πουθενα χωρις να χει μπει χέρι...
Μπορω να σου δείξω αμέτρητες βεσπες που κυκλοφορανε καθημερινα σειρά p, οπως και η δικια μου και θα δεις οτι αυτο που λες διαρροή στο δικό σου δεν είναι τίποτα μπροστά σε αλλες....

Για να μιλήσουμε για διαρροή θα πρεπει το πρωί που πας να παρεις το μηχανάκι σου να χει κάτω μια μικρη λιμνούλα.
Ακομα και 2 σταγόνες στο πάτωμα μετά απο καλη χρηση σε μια βέσπα που κυκλοφοράει επίσης δεν θεωρείται διαρροή...

υ.γ ενα λύσιμο στο καπάκι του καρμπ, ενα καθαρισμα και σφιξιμο τις βιδες πιθανον να σου σταματησει ακομα και αυτό το "ιδρωμα"
Αν εισαι αθήνα ελα μια μερα απο δω να το κάνουμε αφου το χεις πλυνει πρώτα
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Giannaras, Vasilis, mikeK, Yiotis, ZigAss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

Χάνω λάδια... 09/06/2017 17:14 #7

Spiros P200E έγραψε: Φιλε εγω δεν βλεπω καμιά απολύτως διαρροή (τουλαχιστον σε αυτες τις φωτο)... Εγω αυτο που βλέπω ειναι το κλασικό "ιδρωμα" που εχουν ολα τα δίχρονα που κυκλοφορανε καθημερινά και κάνουν καποια χλμ...
Ειναι απίθανο, μοτερ px τετοιας χρονολογίας που ειναι μαμα να παρουσιασει τετοιο προβλημα απο το πουθενα χωρις να χει μπει χέρι...
Μπορω να σου δείξω αμέτρητες βεσπες που κυκλοφορανε καθημερινα σειρά p, οπως και η δικια μου και θα δεις οτι αυτο που λες διαρροή στο δικό σου δεν είναι τίποτα μπροστά σε αλλες....

Για να μιλήσουμε για διαρροή θα πρεπει το πρωί που πας να παρεις το μηχανάκι σου να χει κάτω μια μικρη λιμνούλα.
Ακομα και 2 σταγόνες στο πάτωμα μετά απο καλη χρηση σε μια βέσπα που κυκλοφοράει επίσης δεν θεωρείται διαρροή...

υ.γ ενα λύσιμο στο καπάκι του καρμπ, ενα καθαρισμα και σφιξιμο τις βιδες πιθανον να σου σταματησει ακομα και αυτό το "ιδρωμα"
Αν εισαι αθήνα ελα μια μερα απο δω να το κάνουμε αφου το χεις πλυνει πρώτα


#αυτοακριβωςτιποτεάλλο
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Yiotis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χάνω λάδια... 09/06/2017 17:34 #8

Το υστερόγραφο όλη η ουσία.
Κόντρα μέχρι και στο ξύρισμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Yiotis, ZigAss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χάνω λάδια... 09/06/2017 18:44 #9

  • Το Άβαταρ του/της Yiotis Συντάκτης θέματος
  • Yiotis
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθέντα Likes 0
Αυτό σκέφτομαι κ εγώ... Φαντάσου ότι έχει φτάσει να στάζει, και σε αλλοπρόσαλλες φάσεις....
Μπορεί να την αφήσω σήμερα μεσημέρι (Παρασκευή), Σάββατο να μην κουνηθεί καθόλου και Κυριακή μεσημέρι να έχει στάξει 4-5 ml πάτωμα συν αυτά που μένουν κολλημένα στη μούργα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χάνω λάδια... 09/06/2017 18:54 #10

  • Το Άβαταρ του/της Yiotis Συντάκτης θέματος
  • Yiotis
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθέντα Likes 0
Ευχαριστώ πολύ Spiros ! Αθήνα είμαι! Αν μπορείς στείλε ένα pm περιοχή που είσαι και θα το κανονίσουμε να έρθω να το δεις όποτε σου είναι εύκολο!
Ευχαριστώ πολύ όλους σας κ ελπίζω βασικά να μην είναι τίποτα σοβαρό!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Σελίδα:
  • 1
  • 2