Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl

Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl 26/06/2017 16:42 #1

  • Το Άβαταρ του/της gakopoulosgeo Συντάκτης θέματος
  • gakopoulosgeo
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθέντα Likes 7
Το px μου γέρνει ελαφρός αριστερά τόσο όσο χρειάζεται για να μου καταστρέψει την μέση μ.( Δεν έχω κανένα προβλημα στην μεση μου ούτε είχα ποτέ)
Προσπαθούσε να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα. Της έχω αλλάξει:
πιρούνι ( μήπως ήταν στραβό)
Αστέρι
Ζαντολαστιχα τουμπλες κιόλας...
Εμπρός αμορτισέρ
Πίσω αμορτισέρ
Πλαστικο Τάκο κάτω από την σέλα που στηρίζει το πίσω αμορτισέρ
Συνεμπλοκ μοτέρ
Συνεμπλοκ πίσω αμορτισέρ.

Την αγόρασα μεταχειρισμένη. Δεν ξέρω αν είχε φάει κάνα σουταρισμα.
Εξωτερικά δεν φαίνεται κάτι τέτοιο..

Την μέτρησε με κλωστή και βαρίδι ( από τον λαιμό ,περνάει στην μεσαία βίδα της βάσης της σελας και καταλήγει στην βίδα που κουμπώνει η κλειδαριά της σέλα) ο μάστορας και μου είπε ότι είναι ελάχιστα στραβή και πως αυτό δεν δικαιολογεί το ότι πάει τόσο στραβά.

Μέσα στην πολη δεν το καταλαβαίνεις παρά μόνο αν πας να κάνει χωρίς χέρια σε τραβάει όλη αριστερά αλλάζοντας και την κατεύθυνση σου λίγο. Σε πορεία ευθεία το καταλαβαίνεις τέλεια στην μέση σου που γίνεται σίγμα τελικό για να σταθείς πάνω της.
Καβάλησα και άλλες px και έχει μεγάλη διαφορά. Στην δικιά μου κάθεσαι σφιχτός μην σου φύγει αριστερά.
Η λύση που μου πρότεινε μάστορας ειναι να βγάλω τα τουμπλες και να φορέσω τα μαμα γιατί πήγαινε λίγο πιο ίσια κατά την άποψη του αλλά εγώ είδα μόνο ένα 10% βελτίωση, άρα είναι άτοπο.

Στην πόλη μου δεν μπορεί να βρει κανείς μάστορας λύση.
Τι μπορώ να κάνω.? ? ??????
Μία βοήθεια παρακαλώ.

Υστερόγραφο
Ασχολουμε με βεσπες εδώ και έξι χρόνια και έχω στην κατοχή μου από vespino, pk και px και μόνο αυτό το πρόβλημα δεν κατάφερα να λύσω τόσο καιρό.


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl 26/06/2017 17:00 #2

Αν εχεις αλλαξει ολα αυτα τοτε μονο το πιρουνι παραμενει.Εφοσον την εχεις αγορασει μτχ ισως ριχε φαει καποιο στουκαρισμα και στραβωσε.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl 26/06/2017 17:55 #3

Γράφει ότι έχει αλλάξει και πιρούνι, αν καταλαβαίνω καλά.

Γενικός τα έχει αλλάξει όλα. Τι να πω?
Όχι ότι οι βεσπες φημίζονται για την ευθυγράμμιση τους.
Αν ήταν η πρώτη που είχες, θα έλεγα οκ. Του φαίνεται. Αλλά έχεις και άλλες, οπότε ξέρεις τι παίζει.

Τα έχεις αλλάξει όλα ρε φίλε... Ταμπουρο πίσω μήπως? Για ρίξε μια ματιά πως γυρίζει?

Υγ και στη δική μου πξ αν αφήσεις τα χέρια, όπου θέλει πάει :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by mikeK.

Re:Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl 26/06/2017 18:17 #4

  • Το Άβαταρ του/της gakopoulosgeo Συντάκτης θέματος
  • gakopoulosgeo
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθέντα Likes 7
Ναι σωστά καταλαβαίνεις. Το έχω αλλάξει το πιρούνι.
Ναι δεν φημίζονται αλλα είναι τόσοι που έχουν κάνει 100αδες χιλιόμετρα με σχετική άνεση. Άλλοι που έκαναν τον γύρου σχεδόν όλου του κόσμου Και απλά τους πονεσαι λίγο ο πισινός..

Όχι δεν έχω αλλάξει ταμπούρο πίσω. αλλά ο μάστορας μου είπε ότι δεν χρειάζεται.
Κάποιος άλλος μου είπε για καλυμπρα? Παίζει κάτι τέτοιο σε vespa px?

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by gakopoulosgeo.

Re:Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl 26/06/2017 18:22 #5

  • Το Άβαταρ του/της gakopoulosgeo Συντάκτης θέματος
  • gakopoulosgeo
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθέντα Likes 7
mikeK όταν πας με 50km και πάνω και αφήσεις χέρια σε τραβάει αριστερά ή δεξιά που έχει ως αποτέλεσμα να σου αλλάζει και πορεία?

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl 26/06/2017 18:31 #6

Δεν θυμάμαι τώρα να σου πω με σιγουριά. Δεν το αφήνω το τιμόνι... Θα το δω όμως αύριο που θα παω δουλειά και θα σου πω. Νομίζω αριστερά.

Όσο για καλυμπρα, παίζει αλλά δε ξέρω που και πως...
vespasmallframeforum.proboards.com/threa...spa-frame-jig?page=1

Υγ... Γνώμη μου είναι μη τη ψάχνεις και πολύ. Κάπου είχα διαβάσει ότι οι βεσπες είναι σαν τα ιστιοφόρα. Δε πάνε ποτέ ίσια... :D
Τη βεσπα η την μισείς και δε θέλεις να την καβαλησεις ποτέ, η την αγαπάς και δε την αφήνεις ποτέ.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": gakopoulosgeo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by mikeK.

Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl 26/06/2017 21:23 #7

Ενα αντιστοιχο προβλημα στη gs (200) με ταλαιπωρησε αρκετο καιρο...... Η λυση δωθηκε με ζαντα κοζα πισω.... B) :whistle:


Κανε ενα κοπο και βαλε πισω τη μαμα ζαντα αλλα αναποδα.... δηλαδη μεσα εξω.... κανε λιγα μετρα και δες , αν εχει μια μικρη βελτιωση αλλιως εχω μια ζαντα κοζα καλη να σου στειλω να δοκιμασεις...

στην περιπτωση σου και να δουλεψει αυτο που λεω θα ειναι παντα ημιμετρο και οχι λυση μιας και το μηχανακι ειναι προφανως στραβο....

Δεν κοστιζει πατως τιποτα να δοκιμασεις , γιατι απο οτι λες εχεις ριξει ηδη ενα καρο λεφτα στο θεμα....
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": mikeK

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl 26/06/2017 22:19 #8

Απο ρουλεμάν τροχου πίσω σε τι κατάσταση είναι;;
"αχαστο στοίχημα"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl 27/06/2017 01:50 #9

  • Το Άβαταρ του/της gakopoulosgeo Συντάκτης θέματος
  • gakopoulosgeo
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Ληφθέντα Likes 7
Έχω πάρει ζάντες διαιρούμενες τουμπλες της pinasco με λάστιχα heidenau
Και μόνο στην σκέψη να μην τα χρησιμοποιω ενώ έχω δώσει τόσα χρήματα για ζαντολαστιχα με πιάνει κρύος ιδρώτας.....

Ή ζάντα από Κόζα τι διαφορά έχει με την px?
Φίλε μ axxis δεν το έχω δοκιμάσει να την βάλω ανάποδα ποτέ δεν ξέρω καν αν μπαίνει. Αλλά για να το λες εσύ κάτι ξέρεις. Το δοκιμάζω και σου λέω. Τι γίνεται. Πάντως με τις μαμά με σαμπρέλα δλδ έχει μια ελάχιστη βελτίωση 10% προς το καλύτερο

V.g
Αν είχα πρόβλημα με το ρουλεμάν τροχού δεν θα ακούγονταν έστω? Και λιγο


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by gakopoulosgeo.

Τους προβολείς σας παρακαλώ. Πρόβλημα ισορροπίας με Px 200 efl 27/06/2017 08:42 #10

Νομίζω όχι απαραίτητα να έκανε θόρυβο.μπορει να έχει κενά.
"αχαστο στοίχημα"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Σελίδα:
  • 1
  • 2