Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300

ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300 23/01/2018 20:20 #1

  • Το Άβαταρ του/της alexpoim Συντάκτης θέματος
  • alexpoim
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθέντα Likes 0
Καλησπερα στην ομάδα! Μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ και ανοιγω ενα νεο τοπικ για την αγορα Vespa Gts 300! Σορρυ αν το καταχωρω σε λαθος σημειο του forum.
Εχω ορισμενες απορίες και θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε, βαση της εμπειριας σας. Ειμαι κατοχος της LX 50 (2Τ). Ηλικα 31 ετων. Θελω να κανω μια τεραστια αναβαθμιση, δηλαδη απο 50cc σε 300cc. Eχω την ορεξη να κανω μικρά ταξιδια με μηχανη! Πχ αποστασεις τυπου Βεροια-Θεσσαλονικη, Θεσσαλονικη-Λαρισα, Βεροια-Κοζανη. Θα μπορω με μια Vespa ή το ταξιδι θα ειναι δύσκολο;

Μενω Βεροια (δλδ επαρχεια) και με το 50αρακι εκανα δουλεια εντος πολης. Αλλα θελω τον 300αρι για να κινουμαι και εκτος.
Αξιζει η αγορα της Vespas ή να κυμανθω σε σκουτερ Sym, Κymco, κτλ... ;;;

Τελος, παρατηρω οτι η εκδοση GTS 300 (4.400e) παρεχει και βαση πίσω, ενω οι εκδοσεις Sport οχι και ειναι και πιο ακριβες. Αξιζει η βαση; Ειναι απαραιτητη στη μηχανη;

Εννοειται εχω παθει πλακα με τη Vespa GTS SuperSport Κιτρινο Ματ...!!!! Θα χαρω πολυ να διαβασω τις αποψεις σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by alexpoim.

ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300 23/01/2018 22:42 #2

Ειχα την 300αρα παλαιοτερα για 4 χρονια.Δεν μπορω να μιλησω αντικειμενικα.Θα την ξαναεπαιρνα ομως.Ειδικα τωρα που εχει και abs.Στην πολη το γκαζι που εχει φτανει και περισσυει,για ταξιδι δεν ειναι αλλα μεχρι 50-60 χλμ τα κανεις ευκολα.Για συμ κυμκο κτλ μην ασχολεισαι καν.Αν πουμε για κανενα xmax 300 η sh 300 το συζηταμε,αλλα προσωπικα και παλι gts θα προτιμουσα.
Να παρεις την φθηνη εκδοση με τα 4400 που εχει και την σχαρα πισω,ειναι απαραιτητη για τον συνεπιβατη γιατι αλλιως γλυστραει,αλλα και για μεταφορα αντικειμενων.Αντε,καλοταξιδη!! :scooter:_ :beer:
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300 23/01/2018 23:05 #3

Το αν κάνεις ταξίδι με ενα μηχανάκι είναι αρκετά σχετικό...
Για μένα που ταξιδεύω με p200e το να συζητάμε αν ταξιδευει ενα 300αρι αυτόματο σκουτερ είναι λίγο αστείο... Κατά τη γνώμη μου με μια 300αρα gts τα ταξίδια που προανέφερες είναι πανεύκολα και γίνονται και ευχάριστα...

::welcome:
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": v.g

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300 24/01/2018 00:15 #4

Spiros P200E έγραψε: το να συζητάμε αν ταξιδευει ενα 300αρι αυτόματο σκουτερ είναι λίγο αστείο... Κατά τη γνώμη μου με μια 300αρα gts τα ταξίδια που προανέφερες είναι πανεύκολα και γίνονται και ευχάριστα...

::welcome:


Μπορει να εννοει σε σχεση με σκουτερ παρομοιου κυβισμου που εχουν μεγαλυτερους τροχους.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300 24/01/2018 00:36 #5

alexpoim έγραψε: Αξιζει η αγορα της Vespas ή να κυμανθω σε σκουτερ Sym, Κymco, κτλ... ;;;


Μπαν.Προσεχε το επομενο ποστ.Πας για μονιμο. :hahahahaha: :kidding:
Γουσταρω φαση.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300 24/01/2018 21:25 #6

  • Το Άβαταρ του/της alexpoim Συντάκτης θέματος
  • alexpoim
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθέντα Likes 0
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις!
Σωστα φανταστηκες Spiros P200E.. Μου λενε πολυ οτι εχει μικρες ροδες και δεν κανει για την εθνικη οδο. Με τα ιδια λεφτα παιρνεις ενα αψογο κινεζικο/κορεατικο!
Συμφωνω επισης με την επιλογη μιας ΧΜΑΧ..Απλα ξεφευγει στο οικονομικο!
Παντως ειμαι πολυ ζεστος για το GTS 300 το απλο με σχαρα. Ειχε στο zougla.gr αρθρο-αφιερωμα σημερα!
Στη Θεσσαλονικη που συναντησα εναν, μου λεει το εχω για την πολη. Φοβηθηκα να βγω εθνικη.. Και σκεφτομαι μεσα μου: Πώς γινεται οι αλλοι να κανουν εκδρομες με Vespa και μαλιστα μικροτερου κυβισμου;!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300 25/01/2018 00:49 #7

Μια χαρά είναι. Test ride δεν έχει πουθενά εκεί να την κάνεις? Πάντως μέχρι τα 100-110 είναι σταθεροτατη.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300 25/01/2018 00:52 #8

alexpoim έγραψε: αψογο κινεζικο/κορεατικο

Το θες το μπαν ε? Δεν βάζεις μυαλό φαίνεται. :hahahahaha:
Γουσταρω φαση.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300 25/01/2018 09:16 #9

ειχα και εγω gts και μια χαρα ταξίδι κανεις.
αν εχεις σκοπο να βαλεις και εναν ανεμοθωρακα βοηθαει πολυ γιατί ο αέρας σε κουραζει πολυ.
ενταξει βεβαια αλιως ειναι να κανεις 100 χιλιόμετρα και αλιως 300.σιγουρα θα κουραστεις λιγο παραπανω σε σχέση με ενα πιο Τουριν μηχανακι.
ενοηται οτι είναι χρησημη και πολυ βολικη η σχαρα. εγω ειχα βαλει και εμπρος σχαρα και εδηχνε πολυ ωραια.
ΧΤΥΠΑ ΤΗΝ
"αχαστο στοίχημα"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

ΑΓΟΡΑ VESPA GTS 300 25/01/2018 10:02 #10

Καλημέρα κι από μένα φίλε! Με ότι θες ταξιδεύεις, μη το σκέφτεσαι! Ειδικά με την 300άρα, θα έχεις βασιλική άνεση σε σχέση με τις πιο μικρές. Για μενα βέβαια βασικό στην αγορά 300άρας είναι ότι θα βγαίνεις σίγουρα εκτός πόλης, διότι τη θεωρώ μεγάλη, ειδικά για τα δεδομένα των πόλεων που αναφέρες. Αν είναι να μείνεις μόνο εντός πόλης, κράτα το 50ράκι. Την επένδυση στα 300 κυβικά κάντην μόνο αν έχεις σκοπό να πηγαίνεις συχνά στα ταξιδάκια που αναφέρεις, αλλιώς τσάμπα τα λεφτά, κόστος συντήρησης, βενζίνης κτλ.
"It struck me that everywhere in the world I would meet people to whom being there would be an ordinary, everyday event. Was my journey really nothing more than a state of mind?"

Ted Simon "Jupiter's Travels"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Σελίδα:
  • 1
  • 2