Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά

vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά 20/02/2019 00:13 #1

  • Το Άβαταρ του/της Kaper Συντάκτης θέματος
  • Kaper
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθέντα Likes 2
Καλησπέρα στην παρέα... Μετά από αρκετά χλμ σε Ελλάδα και εξωτερικο με ένα tdm 900 και λόγω έλλειψη χρόνου και παιδιού προσφατως, και μιας σε βάθος πενταετίας όπως το βλέπω δεν προκειτε να κάνω κάποιο μακρινό ταξίδι αποφάσισα και την αποχωρίστηκα...

Σκέφτομαι λοιπόν την αγορά μια gts 300..αυτο που ψάχνω από το μελλοντικό μηχανάκι είναι χαλαρές κοντινές βολτουλες έως 120-150χλμ μόνος αλλά και 2καβαλος, δουλειές στην πόλη, αν και μένω επαρχία οπότε σχεδόν τα πάντα τα κάνω με το ποδήλατο, αξιοπιστια, ποιότητα κατασκευής,οπως επίσης και προσωπικη ενασχόληση ταλακια λάδια φίλτρα είναι κάτι που με ευχαριστεί να κάνω...
Σκέφτομαι για κάτι μεταχειρισμένο κατά κύριο λόγο και όσο γίνεται πιο καινούριο χωρίς να αποκλείω κάτι παλιότερο...
Σίγουρα το abs παίζει σημαντικό ρόλο σε μια μοτοσυκλέτα θεωρείτε πως λόγο μικρού τροχού στη vespa είναι κάτι που επιβάλλεται;
Επίσης η μετάβαση σε μικρό τροχό θεωρείτε πως είναι κάτι που συνηθίζεται η είναι κάτι που θα με κουράσει..
Στις βολτε με 2πλο άτομο πως τα πάει;


Ευχαριστώ
Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Kaper.

vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά 20/02/2019 01:36 #2

Καλησπέρα φίλε και καλωσήρθες.Από μένα σαν πρώην κάτοχος gts 300 έχω να σου πω τα εξής:
1)Τα χλμ που θες να κανεις σε ταξιδακια τις ταξεως των 120-150 χλμ οπως λες πιθανοτατα θα σε κουρασουν σε σχεση με το TDM.Ειδικα στο δικαβαλο.
2)Μεσα στην πολη ειναι πραγματικο παιχνιδι,θα την ευχαριστηθεις παρα πολυ.
3)Το abs απο την στιγμη που υπαρχει σε gts για μενα επιβαλλεται,μην κανεις εκπτωση σε κατι που μπορει να σε σωσει αν χρειαστει,ειδικα με τοσο μικρους τροχους το μπλοκαρισμα του μπροστινου ερχεται ευκολα.
4)Η μεταβαση σε μικρο τροχο θα σε κουρασει μονο στις λακουβες και στο κακο οδοστρομα,συγκριτικα παντα με το TDM.Σε νορμαλ δρομο τα παει μια χαρα.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά 20/02/2019 08:14 #3

  • Το Άβαταρ του/της Kaper Συντάκτης θέματος
  • Kaper
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθέντα Likes 2
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση... Σίγουρα δεν ψάχνω τον αντικατάσταση μιας μοτοσυκλέτας σε ένα σκουτερ ο λόγος που κατέληξα στη βέσπα είναι πως οι βεσπες που έβλεπα στο δρόμο δεκαετίας τουλάχιστον gts πάντα ήταν σε πολύ καλή κατάσταση όταν αντίστοιχα σε ένα sym kymco πχ σε μηχανάκι 5 ετιας η εικόνα σε αβαφα πλαστικά και συναρμογή είναι το τουλάχιστον απαράδεκτη.... Τώρα από εκεί και πέρα είναι και το sh που δεν είναι σαν αυτά που περιγράφω...
Βέβαια η βέσπα είναι όμορφη διαχρονική έχει χαρακτήρα απλά θέλω να δω αν ταιριάζει στις ανάγκες μ και πριν αγοράσω θέλω να αποκόμισω κυρίως εμπειρίες άλλων χρηστών..

Μένω Τρίκαλα και οι αποστάσεις που θέλω να κάνω είναι πχ μέχρι Βόλο 120χλμ, μέτσοβο 85χλν ορεινή διαδρομή στο χωριό μ 80 χλμ ορεινή διαδρομή, αυτά λίγο πολύ...

Δώστε τα φώτα σας παλικάρια

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά 20/02/2019 10:47 #4

Η αλήθεια είναι ότι εάν δεν οδηγήσεις ο ίδιος ότι και να σου πουν οι υπόλοιποι δεν λέει και πολλά. Τώρα βέβαια έπεσες στην περίπτωση γιατί είχα και sh300. Πιο γρήγορο, καλύτερα φρένα, πιο σταθερό. Αν όμως με έβαζες να διαλέξω πιο από τα δύο θα ήθελα να έχω θα σου έλεγα την vespa. Άλλωστε σε βεσποφορουμ είμαστε!
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά 20/02/2019 16:57 #5

  • Το Άβαταρ του/της Kaper Συντάκτης θέματος
  • Kaper
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθέντα Likes 2
Λοιπόν παιδιά σήμερα το πρωί έκανα βόλτα μια gts 250 που βρήκα από αγγελία... Μοντέλο 2010 κόκκινο χρώμα φαινόταν εξωτερικά σε πολύ καλή κατάσταση με 9000χλμ πιθανολογώ πραγματικά μιας και ο άνθρωπος που την είχε πήγαινε γραφείο δικαστήρια γραφείο... Τιμή 2500 ευρώ...
Με μια πρώτη γεύση μου έκανε εντύπωση η επιτάχυνση της πιάνεις τα 70 για πλάκα χωρίς να σου δίνει αίσθηση το ποσό πας... Θέση οδήγηση αρκετά καλή και άμεση,στις στροφές ξυνεις γόνατο για πλάκα τρομερό κόψιμο λόγω μικρών τροχών άνετη θέση οδήγησης ο αέρας μέχρι τα 80χλμ ανύπαρκτος χωρίς να με κουράζει και καθόλου θόρυβο στο κράνος shoei xr1100... Φρένα αρκετά καλά σε αίσθηση όσο και απόδοση ίσως ήθελα το κάτι παραπάνω αλλά το μπλοκάρισμα έρχεται πολύ γρήγορα και χωρίς να σου δίνει αίσθηση τι γίνεται από κάτω σου οπότε πιο δυνατό φρένο ίσως να ήταν λίγο επικυνδυνο...σε βροχή θέλει πιστεύω λίγο συνήθεια για να μην γίνει επικυνδινο..
Γενικά δεν με απογοήτευσε σίγουρα όμως δεν με ενθουσίασε.. Στις λακκούβες και σε συνεχόμενες ανωμαλίες όντως υπάρχει με το τιμόνι να σου δίνει κατευθείαν την αίσθηση ότι δεν τις πολύ συμπαθεί θέλει λίγο προσοχή εκεί... Για τις αναρτήσεις δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα να πω την αλήθεια..

Έχω μπερδευτει στο οικονομικό κομμάτι και έχει ως εξής... Σκέφτομαι να δώσω για μοντέλο παλαιότερο του 13 μέχρι 2200 ευρώ και μόνο με την ύπαρξη ABS και μοντέλο του 15 και άνω να δώσω πάνω από 3000 ευρώ...
Το λέτε αξιζει μια βέσπα 250 η 300 μοντέλο του 2008-2014 2500-3000 ευρώ που ζητάνε;
Σίγουρα θα συνεχίσω να ψάχνω χωρίς να βιάζομαι για να κάνω ίσως μια καλή αγορα



Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Kaper.

Re:vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά 20/02/2019 19:17 #6

Τιποτα δεν αξιζει κι ολα αξιζουν.Θεμα προτεραιοτητων και οπτικης ειναι.
Εγω θα εδινα τα παραπανω χρηματα παντως για το abs αλλα και τα σχεδον 30 παραπανω κυβικα,εχουν διαφορα στο δρομο πιστεψε με.
Παντως,αυτα τα μηχανακια τα αγοραζεις με το συναισθημα πρωτα και μετα με το τι σε συμφερει.Αν εισαι τετοιος τυπος προχωρα το.Αν οχι παρε κατι αλλο,ενα beverly ας πουμε η ενα sh.Στο τελος της μερας εσυ θα αποφασισεις.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά 20/02/2019 21:09 #7

  • Το Άβαταρ του/της Kaper Συντάκτης θέματος
  • Kaper
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθέντα Likes 2
Στη βέσπα έχω καταλήξει πρώτον γιατί μου αρέσει και θέλω να κατεβαίνω στην πυλωτή και να χαίρομαι να βλέπω αυτό που Καβάλα δεύτερον για την ποιότητα κατασκευής και συναρμογης λόγο φιλοσοφίας, είναι μηχανάκι με χαρακτήρα, υποστηρίζεται από μια ταιραστια κοινότητα κάτι που μ αρέσει μιας και είμαι ενεργός και σε άλλα φόρουμ είναι απλά vespa...
Δεν έχεις άδικο βέβαια σε αυτά που λες και συμφωνώ μαζί σου είμαι απλά μπερδεμένος πιστεύω ακόμα...

Ευχαριστώ Παναγιώτη για την υποστήριξη του θέματος και της βοήθειας που μ προσφερεις
Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Kaper.

Re:vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά 21/02/2019 01:02 #8

Πάρε τo Sh για καθημερινό και μια "λαδιέρα" για γούστα... :beer:
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Kaper

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά 21/02/2019 11:14 #9

Το sh όμως για ταξιδάκια δεν βολεύει. Είναι πολύ όρθια η θέση οδήγησης και αν βάλεις και κανέναν ανεμοθωρακα για προστασία από τον αέρα γίνεται από άσχημο κακασχημο. Αν θες να γουστάρεις αυτό που καβαλας πάρε την gts. Εγώ ψιλομετανοιωσα που την έδωσα.
Γουσταρω φαση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Re:vespa gts 300 υποψήφια προς αγορά 21/02/2019 14:37 #10

  • Το Άβαταρ του/της Kaper Συντάκτης θέματος
  • Kaper
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Scout
  • Vespophrenia Scout
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθέντα Likes 2
Εγώ να πω την αλήθεια μηχανάκι για βόλτα Κυριακής θέλω με λίγα κυβικά όλοι μου λένε πως η gts δεν κάνει για βόλτα εγω όμως θα πάω κόντρα... Θα περιοριστώ όμως στην 250 γιατί έχω βρει σε πολύ καλή τιμή 2..η μία από αυτές έχει bitubo μπρος πίσω 13αρι τροχο μεσαία γνήσια ζελατινα μοντέλο 2015 και τιμή 2500 χιλιάδες. Νομιζω ειναι καλή ευκαιρία... Ο 13αρις τροχός είναι καλή αναβάθμιση γνωρίζει κάποιος τα υπέρ και τα κατά;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Kaper.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3