Καλώς ήρθατε στη Vespophrenia, βλέπετε το forum μας σαν επισκέπτης!

Αν είστε κι εσείς αρρωστημένοι με τη vespa, τη lambretta και το κλασικό σκούτερ γενικότερα, εγγραφείτε στο forum για να μπορέσετε να δημοσιεύσετε νέο μήνυμα ή για να δείτε τα συνημμένα αρχεία, να λύσετε τις απορίες σας, να βοήθησετε άλλους να λύσουν τις απορίες τους και να συζητήσετε γι αυτό που εμείς απλά λέμε Vespophrenia!

H εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και απολύτως δωρεάν! Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβασή σας στο forum, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο μενού "Επικοινωνία". Σιγουρευτείτε ότι το email επικοινωνίας που συμπληρώνετε, είναι έγκυρο, έτσι ώστε να μπορέσει να ολοκληρωθεί η εγγραφή σας. Cheers!

ΘΕΜΑ: my PX200E

my PX200E 02/11/2013 14:29 #1

  • Το Άβαταρ του/της makakite Συντάκτης θέματος
  • makakite
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Honored
  • Vespophrenia Honored
  • Δημοσιεύσεις: 277
  • Ληφθέντα Likes 393
1995: αγόρασα την πρώτη μου Vespa, μια άσπρη PX200E arcobaleno. Ήταν σε κακή κατάσταση σχετικά, την έφτιαξα από την αρχή, την έβαψα πράσινο/πετρόλ (κάτι τέτοιο τέλος πάντων), πέρασα πολύ ωραία μαζί της, έκανα νέες παρέες, ταξίδια, βολτούλες, κτλ. ...συν το ότι ο πατέρας μου είχε πάντα ένα Vespino (άσχετο που τον κορόιδευα που την είχε, ήθελα να 'χει παπάκι) ...έτσι "κόλλησα" και εγώ με την Vespa!




1997: μετά από δύο χρόνια συμβίωσης πούλησα την πράσινη (τώρα ποιά ήταν σκούρο πράσινο μεταλικό, κυπαρισσί!)




και πήρα μια καινούρια κίτρινη PX200E, 400.000 προκαταβολή και 6 γραμμάτια των 50.000 δρχ.
Με αυτή και αν έκανα πολλά. Η πρώτη της εμπειρία, το Vespathlon του '97. Σάββατο 1η Νοέμβρη, είχε το πρωϊ στο κοντέρ 1500χλμ και το βράδυ 2500χλμ. Ο Γιώργος ο μπακάλης έπαθε πλάκα (φίλος δίπλα από εκεί που μένω), μεβλέπει το πρωϊ "που πας τέτοια ώρα" μου λέει."Θεσσσαλονίκη" του απαντώ. Με βλέπει το βράδυ ξανά και μου λέει "που ήσουνα ρε?" "Θεσσσαλονίκη" του λέω. Κοιτάει το κοντέρ και βλέπει +1000χλμ και έπαθε πλάκα.
Στιγμή που δεν ξεχνιέται :beer:




...κάναμε βόλτες, ταξίδια, ...και πέρασε ο καιρός,
2004: την παράτησα σε μια γωνία Μάη ή Ιούνη, είχε γίνει δότης ανταλλακτικών για την Vespa του πατέρα μου (του είχα κάνει δώρο μια PX για να κρατήσω το Vespino) ...αλλά εκείνη, πάντα εκεί να με περιμένει.



2012: κάποια στιγμή έχοντας ξεμείνει από μηχανάκι, την θυμήθηκα. Καφεδάκι το πρωϊ, μπροστά στον υπολογιστή, google, yahoo, φωτό από Vespes γενικώς και ειδικώς.... ε, δεν ήθελα και άλλο! ...ξεκίνησα γρήγορα






αλλά τελικά, σιγάάά - σιγάάάά όπως αποδεικύεται από τα πεπραγμένα, να την ξαναεπαναφέρω.





Η κίτρινη μου Vespa όμως ήταν η αιτία και η αφορμή να γνωριστούμε, να φτιάξω το PK μου, να..., να..., να... :thumbsup (2):

συνεχίζεται...

Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένες εικόνες.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τις δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Mavro.Skyli, Giannaras, Spiros P200E, Vasilis, panos, Red Baron, dimitrios-smaro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by makakite.

my PX200E 02/11/2013 14:59 #2

Εμπαινε γιουτσο!
Συλλεκτική η σελιτσα!
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": makakite

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

my PX200E 04/11/2013 11:01 #3

  • Το Άβαταρ του/της makakite Συντάκτης θέματος
  • makakite
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Honored
  • Vespophrenia Honored
  • Δημοσιεύσεις: 277
  • Ληφθέντα Likes 393
συνέχεια...

....στα μάτια μου είναι ακόμα καινούρια... (έχει σημασία για το παρακάτω)
Αύγουστος 2012: Κυριακή στο μπαλκόνι, οικογενειακές στιγμές με τους κουμπάρους για φαγητό. Κάποια στιγμη, σχεδιάζοντας το μέλλον της Vespa με το κουμπαρΆκη μου, τι και πως θα γίνει η κιτρινούλα μου, τι μου λέει???? τι???
"ρε, το μηχανάκι είναι στραβό?" ...Κοιτάω το ποτήρι της μπύρας, βλέπω την θερμοκρασία στο θερμόμετρο (45 υπό σκιά) και λέω από μέσα μου "με πείραξε η μπύρα με την ζέστη, :drunk: άλλα μου λέει άλλα ακούω!!" Μου το ξαναλέει και του απαντώ "ρε πλάκα μου κάνεις? :o αφού είναι καινούρια" Γελάει, ξαναγελάει και μου το δείχνει...
πληγώθηκα.... δεν ήθελα να το παραδεχτώ :pullhair:
μετά κατάλαβα τι έγινε.. είχε "στραβώσει" με την πάρτυ μου η Vespa που την είχα παραμελήσει τόσο καιρό.

Νοέμβρης 2013: είχα κανονίσει για αυτή την στιγμή από αρχές Σεπτέμβρη του 2012. 2/11/2013 και η χαρά μου μεγάλη, την ώρα που την ξεφόρτωνα από το αμάξι με τα παιδιά που ανέλαβαν να την φέρουν στον "ίσιο δρόμο"!





Ανυπομονώ, (αλλά δεν βιάζομαι) να την παραλάβω ίσια και έτοιμη, για να δεχτεί την περιποιήση που της αξίζει!


στην ουσία τώρα ξεκινάει η επαναφορά της καινούριας μου PX200E
...το νερό μπήκε στο αυλάκι

Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένη εικόνα.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Mavro.Skyli, Spiros P200E, Vasilis, mikeK

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by makakite.

my PX200E 10/11/2013 23:39 #4

  • Το Άβαταρ του/της makakite Συντάκτης θέματος
  • makakite
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Honored
  • Vespophrenia Honored
  • Δημοσιεύσεις: 277
  • Ληφθέντα Likes 393
Ευχαριστώ παιδιά B)
Επιτέλους ίσια και ξανά στο ..σπίτι!


Αυτό το μήνυμα έχει συνημμένη εικόνα.
Παρακαλούμε συνδεθείτε για να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": Spiros P200E, Vasilis, mikeK

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

my PX200E 11/11/2013 01:18 #5

ΜΠΡΑΒΟ! Αντε να προχωράμε... Χρώμα αποφάσισες ή ακόμα?
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": makakite

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

my PX200E 11/11/2013 07:06 #6

μοτερ υπαρχει μακαρε?? :)
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": makakite

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

my PX200E 11/11/2013 09:52 #7

  • Το Άβαταρ του/της makakite Συντάκτης θέματος
  • makakite
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Honored
  • Vespophrenia Honored
  • Δημοσιεύσεις: 277
  • Ληφθέντα Likes 393

Spiros P200E έγραψε: ΜΠΡΑΒΟ! Αντε να προχωράμε... Χρώμα αποφάσισες ή ακόμα?


Thanks!
έχω χρόνο ακόμα να σκεφτώ και να κατασταλάξω
από Γενάρη νεότερα με την PX, μέχρι και τον Δεκέμβρη δεν θα προλάβω να κάνω τίποτα
Μέχρι τώρα ήμουν σίγουρος για το χρώμα. Το ίδιο.
...με μια μικρή σκέψη προς το παρόν για το κίτρινο μεταλλικό (του Aprilia sportcity 125 2009)
που όμως όσο περνάει ο καιρός (και έχοντας δει την την πράσινη PX του Τόλη, προσπαθώ να την φέρω στο μυαλό μου σε κίτρινη) μ'αρέσει όλο και περισσότερο.
Θα δούμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

my PX200E 11/11/2013 10:08 #8

  • Το Άβαταρ του/της makakite Συντάκτης θέματος
  • makakite
  • Αποσυνδεμένος
  • Vespophrenia Honored
  • Vespophrenia Honored
  • Δημοσιεύσεις: 277
  • Ληφθέντα Likes 393

axxis έγραψε: μοτερ υπαρχει μακαρε?? :)


τα βασικά ναι!!! χαχαα
...δεν έχει το κυλινδροπίστονο της (το έφαγε η PX του πατέρα μου)
...τώρα ποιά θα θέλει λύσιμο και ο στρόφαλος, θα έχει ψωριάσει η μπιέλα και το κομβίο. Είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι τα "πράγματα", για τον λόγο ότι το μοτέρ είναι λυμένο,τα ανταλλακτικά βρίσκονται σε τελάρα και όλα αυτά βρίσκονται για διακοπές στην Κινέτα. ...και όπου θάλασσα κοντά....

και εδώ έχω ένα δίλλημα... τι να ξεκινήσω πρώτα? το σασί ή το μοτέρ?
από τη μια πλευρά έλεγα το σασσί που το έχω σπίτι, από την άλλη όμως θα ήταν καλό να ξεκινήσω το μοτεράκι της για δύο λόγους...
Πρώτον: να μου φύγει το άγχος που έχω τόσα ανταλλακτικά λυμένα σε τελάρα και σκορπισμένα
Δεύτερον: ένας επιπλέον μοχλός να κάνω το σασί γρηγορότερα έχοντας δεμένο το μοτέρ σε μια γωνία να με περιμένει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

my PX200E 11/11/2013 10:16 #9

Σωστές οι σκέψεις σου...
Αλλά το τελευταίο πάει κι αντίστροφα... Δηλαδή και το σασί αν το εχεις ετοιμο πάλι ειναι κίνητρο για το μοτέρ...
Το μείον με το μοτερ ειναι ότι ειναι Κινέττα, ενω το σασι το χεις στο μπαλκονι σου και ξεκινας σιγα-σιγα, τριψιματα,στοκαρισματα κλπ χωρις φοβερο κοστος κιολας... (εκτος απο την πιθανή γκρίνια της γυναικας βέβαια :DD )
Ε, το λοιπόν, ό,τι και να είναι τ’ άστρα, εγώ τη γλώσσα μου τους βγάζω...

Γέρον Βεσπίσιος ο Λαμπρεττοφόρος

Ευλόγησον!
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": makakite

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Last edit: Post by Spiros P200E.

my PX200E 11/11/2013 11:30 #10

ξεκινα αυτο που σκεφτεσαι να "πιασεις" μονος σου και τα υπολοιπα
τα πας σε μαστορα,οποτε καπου θα βρεθεις σε χρονους με τον μαστορα.
εαν τα κανεις ολα μονος σου τοτε ξεκινα απο το μοτερ και μπροστινο.
Οι ακόλουθοι χρήστες έκαναν "Like": makakite

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3